Skip to content

468 Division St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block226
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,680
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
38%
Improvement Value:$146,200
62%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,185+0.2%
2024$6,173+1.1%
2023$6,107+0.0%
2022$6,105-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6495, Page 515Recorded9/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1899