Skip to content

92 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 8, 2016

Property Information

Block231
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3SF 3G, 1R/2APT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage3,726
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
28%
Improvement Value:$239,800
72%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,422+3.8%
2024$10,036+1.1%
2023$9,929+0.0%
2022$9,926-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910