Skip to content

441 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 24, 2005

Property Information

Block231
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF, 6 APTS
Dwellings6
ZoningR-25
Sq Footage4,959
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
37%
Improvement Value:$222,300
63%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,838+2.0%
2024$10,623+1.1%
2023$10,510+0.0%
2022$10,506-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft4,959DeedBook 5510, Page 24Recorded6/23/2005

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 5011, Page 15Recorded1/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1900