Skip to content

169 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block256
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3ST
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage3,300
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
24%
Improvement Value:$232,200
76%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,220+0.2%
2024$9,202+1.1%
2023$9,104+0.0%
2022$9,101-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$551,000

To:

DeedBook 19693, Page 956

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 6564, Page 584Recorded4/28/2014

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 4403, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1910