Skip to content

598 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block257
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
43%
Improvement Value:$101,300
57%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,361+0.2%
2024$5,351+1.1%
2023$5,294+0.0%
2022$5,292-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909