Skip to content

558 Jacques St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$353,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block267
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
41%
Improvement Value:$130,600
59%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+0.2%
2024$6,684+1.1%
2023$6,613+0.0%
2022$6,611-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 5762, Page 178Recorded12/18/2006

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 5157, Page 388Recorded8/11/2006

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

DeedBook 4896, Page 863Recorded4/12/2001

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

DeedBook 4193, Page 589Recorded10/31/1994

Property Built

Built

Year Built: 1929