Skip to content

557 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block267
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,892
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
40%
Improvement Value:$138,900
60%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,984+0.2%
2024$6,970+1.1%
2023$6,896+0.0%
2022$6,894-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 5244, Page 472Recorded11/17/2003

Property Sale

Sale
$164,000

To:

DeedBook 4986, Page 38

Property Sale

Sale
$139,000

To:

DeedBook 4777, Page 695

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 3720, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1974