Skip to content

565 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block267
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,712
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
40%
Improvement Value:$139,600
60%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,042+0.2%
2024$7,028+1.1%
2023$6,953+0.0%
2022$6,951-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 6778, Page 181Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

DeedBook 3816, Page 593Recorded11/1/1989

Property Built

Built

Year Built: 1929