Skip to content

433 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block274
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
57%
Improvement Value:$83,500
43%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,880+0.2%
2024$5,868+1.1%
2023$5,806+0.0%
2022$5,804-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6120, Page 176Recorded12/21/2009

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

DeedBook 4520, Page 667Recorded7/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1914