Skip to content

640 Cornell St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block275
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-1U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
51%
Improvement Value:$105,100
49%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532+5.0%
2024$6,221+9.9%
2023$5,660+0.0%
2022$5,658-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919