Skip to content

566 Carson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Oct 2, 2001

Property Information

Block285
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
61%
Improvement Value:$71,200
39%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,509+0.2%
2024$5,498+1.1%
2023$5,440+0.0%
2022$5,438-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 4970, Page 383Recorded10/24/2001

Property Built

Built

Year Built: 1919