Skip to content

424 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Jun 26, 2001

Property Information

Block377
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-B-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,187
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
42%
Improvement Value:$137,600
58%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+0.2%
2024$7,142+1.1%
2023$7,066+0.0%
2022$7,064-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 4924, Page 137Recorded7/5/2001

Property Built

Built

Year Built: 1924