Skip to content

453 Grove StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 10, 2004

Property Information

Block403
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB1G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,324
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
37%
Improvement Value:$126,600
63%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073+0.2%
2024$6,061+1.1%
2023$5,997+0.0%
2022$5,995-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 5296, Page 35Recorded3/26/2004

Property Sale

SaleMulti
$129,000

From:

To:

DeedBook 4812, Page 550Recorded8/17/2000

Property Built

Built

Year Built: 1924