Skip to content

624 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1944

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block294
Lot46
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-4U
Dwellings4
ZoningR-50
Sq Footage2,912
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,600
29%
Improvement Value:$298,100
71%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,753+0.2%
2024$12,728+1.1%
2023$12,592+0.0%
2022$12,588+20.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000

To:

DeedBook 19714, Page 230

Property Sale

Sale
$462,000

From:

To:

Sq Ft2,912DeedBook 17461, Page 391Recorded4/3/2019

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 4771, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1944