Skip to content

612 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1966

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 20, 1989

Property Information

Block294
Lot52
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
53%
Improvement Value:$97,400
47%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,050+0.2%
2024$6,037+10.9%
2023$5,446+0.0%
2022$5,444-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 3829, Page 964Recorded1/8/1990

Property Built

Built

Year Built: 1966