Skip to content

184 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Feb 23, 2004

Property Information

Block29
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,009
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
46%
Improvement Value:$162,700
54%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+0.2%
2024$9,054+1.1%
2023$8,958+0.0%
2022$8,955-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft2,009DeedBook 5347, Page 617Recorded7/7/2004

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 4493, Page 840Recorded4/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1909