Skip to content

711 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block301
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage784
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
49%
Improvement Value:$90,800
51%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,111+0.2%
2024$5,101+1.1%
2023$5,044+0.0%
2022$5,042-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942