Skip to content

721 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Mar 14, 2011

Property Information

Block303
Lot55
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-A-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,131
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
54%
Improvement Value:$105,600
46%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,999+0.2%
2024$6,986+1.1%
2023$6,911+0.0%
2022$6,909-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 6243, Page 42Recorded3/28/2011

Property Sale

SaleMulti
$281,000

From:

To:

DeedBook 5543, Page 579Recorded9/1/2005

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Recorded1/25/2005

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From:

To:

DeedBook 4795, Page 436Recorded7/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1924