Skip to content

200 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block33
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SB, 6 APTS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
18%
Improvement Value:$393,200
82%
Total Assessment$479,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,733+2.0%
2024$14,441+21.3%
2023$11,901+0.0%
2022$11,897-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$702,000

From:

To:

Sq Ft3,220DeedBook 18942, Page 1753Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$373,000

To:

DeedBook 5330, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1900