Skip to content

154 Paterson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1906

Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block33
Lot54
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
31%
Improvement Value:$195,600
69%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,550+0.2%
2024$8,533+1.1%
2023$8,442+0.0%
2022$8,440-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906