Skip to content

678 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 5, 2018

Property Information

Block348
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5SF-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,351
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
27%
Improvement Value:$204,600
73%
Total Assessment$281,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,478+0.2%
2024$8,461+1.1%
2023$8,371+0.0%
2022$8,368-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,351DeedBook 17297, Page 1093Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,859DeedBook 6315, Page 370Recorded1/9/2012

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 5518, Page 699Recorded7/14/2005

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 5351, Page 256Recorded7/14/2004

Property Sale

Sale
$85,100

From:

To:

DeedBook 4447, Page 250Recorded10/2/1997

Property Built

Built

Year Built: 1909