Skip to content

657 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block352
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,670
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
36%
Improvement Value:$122,800
64%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+0.2%
2024$5,778+18.8%
2023$4,862+0.0%
2022$4,860-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 18598, Page 1510Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 5329, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1909