Skip to content

691 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block352
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB2U & 2SF1U1G
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage2,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
21%
Improvement Value:$292,700
79%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,196+0.2%
2024$11,174+7.9%
2023$10,358+0.0%
2022$10,355-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 5445, Page 33Recorded1/25/2005

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

DeedBook 4697, Page 604Recorded10/13/1999

Property Sale

SaleMulti
$96,500

From:

To:

DeedBook 4337, Page 25Recorded7/10/1996

Property Built

Built

Year Built: 1909