Skip to content

432 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Jul 24, 2009

Property Information

Block377
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-B-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage683
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
61%
Improvement Value:$58,400
39%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,471+0.2%
2024$4,462+19.8%
2023$3,724+0.0%
2022$3,723-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900

From:

To:

Sq Ft683DeedBook 6070, Page 688Recorded8/10/2009

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

DeedBook 5399, Page 350Recorded10/21/2004

Property Sale

Sale
$74,000

From:

To:

DeedBook 5043, Page 209Recorded5/7/2002

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Recorded11/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1924