Skip to content

437 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1954

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 26, 2014

Property Information

Block377
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
41%
Improvement Value:$145,400
59%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,392+0.2%
2024$7,377+1.1%
2023$7,299+0.0%
2022$7,296-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6621, Page 64Recorded10/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$105,000

From:

To:

DeedBook 4441, Page 865Recorded9/15/1997

Property Built

Built

Year Built: 1954