Skip to content

295 Grove St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block417
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage777
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
49%
Improvement Value:$76,400
51%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,559+0.2%
2024$4,550+1.1%
2023$4,501+0.0%
2022$4,500-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft777DeedBook 6995, Page 477Recorded6/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$65,000

From:

To:

DeedBook 4083, Page 302Recorded8/23/1993

Property Built

Built

Year Built: 1924