Skip to content

278-280 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1976

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block417
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-L-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage3,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
35%
Improvement Value:$194,300
65%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,970+0.2%
2024$8,952+10.8%
2023$8,079+0.0%
2022$8,076-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft3,074DeedBook 7024, Page 69Recorded8/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1976