Skip to content

787 Parker St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block424
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,740
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
35%
Improvement Value:$147,100
65%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,827+0.2%
2024$6,814+1.1%
2023$6,741+0.0%
2022$6,739-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$268,000

From:

To:

DeedBook 5279, Page 873Recorded2/20/2004

Property Sale

SaleMulti
$128,000

From:

To:

DeedBook 4782, Page 685Recorded6/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1919