Skip to content

155 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2005

Property Information

Block44
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF}1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,326
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
51%
Improvement Value:$85,200
49%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,213+0.2%
2024$5,203+1.1%
2023$5,148+0.0%
2022$5,146-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890