Skip to content

218 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
May 10, 2001

Property Information

Block46
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2.5SSF&CB
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,538
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
40%
Improvement Value:$121,600
60%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121+0.2%
2024$6,109+1.1%
2023$6,044+0.0%
2022$6,042-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 4913, Page 543Recorded6/6/2001

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

DeedBook 4638, Page 191Recorded5/18/1999

Property Sale

Sale
$88,500

From:

To:

DeedBook 4294, Page 843Recorded1/2/1996

Property Built

Built

Year Built: 1890