Skip to content

230 Meade St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block80
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
27%
Improvement Value:$239,600
73%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,835+0.2%
2024$9,816+17.7%
2023$8,341+0.0%
2022$8,338-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$8,000

From:

To:

DeedBook 4261, Page 137Recorded8/16/1995

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

DeedBook 4009, Page 95Recorded9/18/1992

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3872, Page 721

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Recorded8/30/1990