Skip to content

237 Grant St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2005

Property Information

Block80
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2S-V-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
30%
Improvement Value:$195,700
70%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,381+0.2%
2024$8,365+1.1%
2023$8,276+0.0%
2022$8,273-0.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 5109, Page 121Recorded11/4/2002

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3746, Page 552