Skip to content

186-188 Grant St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$349,500
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block81
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-4U
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage2,552
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
28%
Improvement Value:$236,100
72%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,905+0.2%
2024$9,885+9.2%
2023$9,056+0.0%
2022$9,053-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$349,500

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 5288, Page 176Recorded3/9/2004

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 4651, Page 293Recorded6/30/1999

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3712, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1899