Skip to content

1104 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1603
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
43%
Improvement Value:$293,400
57%
Total Assessment$510,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+5.9%
2024$7,163+32.6%
2023$5,404+10.6%
2022$4,884+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920