Skip to content

1121 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1921

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block1603
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
36%
Improvement Value:$288,200
64%
Total Assessment$448,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+10.2%
2024$6,311+22.7%
2023$5,143+14.7%
2022$4,482+48.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 9342, Page 7278Recorded4/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1921