Skip to content

1131 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2020

Property Information

Block1603
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
47%
Improvement Value:$182,900
53%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+14.7%
2024$4,595+25.1%
2023$3,672+10.2%
2022$3,331+11.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$48,449

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 9049, Page 3089NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920