Skip to content

617 Church StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block1606
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
36%
Improvement Value:$218,400
64%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,293+23.1%
2024$4,301+37.3%
2023$3,133+10.8%
2022$2,827+16.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 9034, Page 4581NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940