Skip to content

1315 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1948
Church/Charitable

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Sep 22, 1999

Property Information

Block1801
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,600
64%
Improvement Value:$223,700
36%
Total Assessment$619,300

Sale
$147,000
DeedBook 5876, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1948