Skip to content

824 Dunlewy StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$7,800
Last Sale Date
Jun 2, 1980

Property Information

Block1801
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,900
66%
Improvement Value:$203,200
34%
Total Assessment$598,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+12.2%
2024$7,759+29.7%
2023$5,982+6.1%
2022$5,640+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$7,800
DeedBook 4240, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1920