Skip to content

808 Dunlewy StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 2, 2017

Property Information

Block1801
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SS 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,900
66%
Improvement Value:$207,100
34%
Total Assessment$602,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,767+12.8%
2024$7,773+29.7%
2023$5,995+6.1%
2022$5,651+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9248, Page 9876Recorded9/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920