Skip to content

820 Dunlewy StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block1801
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,649
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,900
65%
Improvement Value:$214,900
35%
Total Assessment$609,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,894+6.5%
2024$8,353+34.0%
2023$6,233+6.4%
2022$5,856+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft1,649DeedBook 9771, Page 4175Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9716, Page 3492Recorded12/6/2024

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9703, Page 7541NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920