Skip to content

1104 Jeffrey StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1922

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block2105
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,900
66%
Improvement Value:$213,600
34%
Total Assessment$628,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,098+4.9%
2024$8,672+23.7%
2023$7,012+23.8%
2022$5,664+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9498, Page 6398NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 8812, Page 5849

Property Built

Built

Year Built: 1922