Skip to content

1503 Comstock StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1946

Last Sale Price
$1,086,000
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block2301
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SAL 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,100
59%
Improvement Value:$457,800
41%
Total Assessment$1,106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,056-4.5%
2024$17,856+34.6%
2023$13,264+6.7%
2022$12,427+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,086,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 9632, Page 3521Recorded1/27/2023

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 8569, Page 5489

Property Built

Built

Year Built: 1946