Skip to content

700 Mattison Ave,Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$639,900
Last Sale Date
Sep 19, 2023

Property Information

Block2402
Lot4.03
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage985
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
30%
Improvement Value:$456,000
70%
Total Assessment$651,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,631+12.6%
2024$8,556+18.4%
2023$7,227+3.3%
2022$6,995+23.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$639,900

From:

To:

Sq Ft985DeedBook 9661, Page 3135Recorded9/27/2023

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft985DeedBook 9242, Page 1109Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 9123, Page 3539NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920