Skip to content

501 Grand Avenue Unit 502Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$649,900
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block3208
Lot5.20
QualifierC0502
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,500
30%
Improvement Value:$421,300
70%
Total Assessment$601,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068+12.6%
2024$8,056+29.2%
2023$6,236+3.3%
2022$6,037-1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$649,900
Sq Ft1,050DeedBook 9767, Page 2612Recorded11/21/2025

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,050DeedBook 9693, Page 8071Recorded6/28/2024

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9083, Page 4827Recorded10/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$380,500
DeedBook 8509, Page 9457

Property Built

Built

Year Built: 1930