Skip to content

700 Mattison Ave,Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block2402
Lot4.04
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
30%
Improvement Value:$410,200
70%
Total Assessment$586,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060+12.6%
2024$7,160+16.3%
2023$6,154+3.3%
2022$5,955+23.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 9715, Page 645Recorded11/26/2024

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft985DeedBook 9131, Page 8460NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920