Skip to content

700 Mattison Ave,Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block2402
Lot4.05
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
30%
Improvement Value:$479,100
70%
Total Assessment$684,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118+12.5%
2024$8,990+18.4%
2023$7,592+3.3%
2022$7,349+23.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9603, Page 6366Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,085DeedBook 9132, Page 4392NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920