Skip to content

501 Grand Avenue Unit 602Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block3208
Lot5.25
QualifierC0602
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUIM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
30%
Improvement Value:$455,900
70%
Total Assessment$651,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+12.6%
2024$8,718+29.2%
2023$6,750+3.3%
2022$6,533-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9590, Page 527Recorded4/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$391,650
DeedBook 8486, Page 4179

Property Built

Built

Year Built: 1930