Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 3fAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block3703
Lot3.22
QualifierC0306
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
30%
Improvement Value:$334,700
70%
Total Assessment$478,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,070+10.5%
2024$6,397+16.2%
2023$5,503+5.3%
2022$5,224+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 9131, Page 8063Recorded9/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920