Skip to content

600 Cookman Ave, Unit 205Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 17, 2012

Property Information

Block2404
Lot8.06
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
30%
Improvement Value:$352,900
70%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+10.5%
2024$6,683+20.5%
2023$5,544+5.3%
2022$5,264+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 8973, Page 2369Recorded9/28/2012

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 8527, Page 5356

Property Built

Built

Year Built: 1920